İletişim Bilgileriniz

Aşağıdaki formu doldurarak gönderin.

En kısa zamanda sizi arayalım.


Bu yazdıklarımı okumadan umre – hac yolculuğuna çıkmamanızı öneriyorum.

Kutsal topraklara  yolculuk öncesinde, yolculuk sırasında ve orada yapmanız-yapmamanız gerekenler…

-Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla, uzak yakın akrabalarla, bilhassa kırgın olduklarınızla  görüşüp helalleşin. Dualarını alın. Birini zor durumda bırakacağınız bir borç, yerine getirilmemiş bir söz bırakmayın.

-Az  uyumaya vücudunuzu  alıştırın. Her fırsatta yürüyüş yapın. Orada günde 5-6 km yürümeniz  ve günde birkaç  saat uykunun size yetmesi gerekecek.

- İnternet, whatsupp gibi  bağımlılıklarınız varsa dikkat. Oraya  ibadet için gidiyorsunuz. Hem ibadetinizden geri kalmamak hem de dönüşte can yakıcı bir internet faturasıyla karşılaşmamak için telefonunuzu mobil dolaşıma mutlaka kapatın. (Otelde wifi ile iletişim sağlayabilirsiniz)

 - Bilmediğiniz ayet, sure ve duaları  mp3 çalar veya telefonunuza yükleyip orada tavaf esnasında, kabeyi seyrederken, yürürken dinleyin. Böylece -inşallah-kazanacağınız sevabın yanısıra yeni sureler öğrenmiş olursunuz.

- Dilendirmek için kolları kesilmiş çocuklar göreceksiniz, sakın onlara para vermeyin. Yoksa o  başka çocukları da dilendirmek için  kollarını kesip ortaya atacaklardır. Fakat otelinizde, Mekke ve Medine’de temizlik, yemek servisi işlerinde çalışanlarına ve başka ülkelerden gelen ihtiyaç sahibi hacı ve umrecilere –incitmeden- sadaka verebilirsiniz.

-Hastalık (grip vb) ve vücut yorgunluğu neredeyse kaçınılmaz. Yanınıza bolca ceviz, badem, fındık, fıstık, kayısı gibi enerji veren kuruyemişler ve bal –limon- toz zencefil karışımı ve doktorunuzun önereceği ilaçları  alın.

-Bir sağlık sorunu yaşadığınızda şirket görevlinizden yardım isteyin. Sizi doktora götürecek ve ücretsiz olarak tedaviniz yaptıracaktır.

- Boşa zaman geçirmeyin. Her fırsatta tefsir, meal, ayet, hadis okuyun, Allah ı zikredin, salavat getirin ve çokça dua edin. Kendiniz için, sevdikleriniz için, dua bekleyen ve ümmet için…

-Müminin mümine yaptığı yardım ibadettir. Özellikle yaşlı ve hastalara yardımcı olun. Koluna girip yavaş yürümek zorunda kalmanız sizi dünyada yavaşlatabilir fakat  Allah rızasını kazanmak yolunda hızlı adımlarla koşmuş olursunuz.

-Şeytan sizi rahat bırakmayacak. Hiç kızmayacağınız şeylere kızacaksınız belki. Sabır ve hoşgörü içerisinde  olun.

- Hanımlar için Medine de Peygamber(s.a.v) efendimizi ziyaret çok zordur. Tam bir izdiham alanıdır. Sık sık ezilme ve vefat durumları yaşanır. Paniğe kapılmayın.  Efendimiz(s.a.v) orada bulunduğunuzu biliyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın, salavatlarla bekleyişinizi  ve sakinliğinizi sürdürün. Cennet bahçesinde namaz kılmak lütfuna erişeceksiniz unutmayın. Kimseyi itmemeye, boş  konuşmamaya gayret edin ve orada namaz kılmak için el ele tutuşarak üç-dört kişilik bir halka oluşturun ve sırayla ortada namazınızı kılın.

-Her durumda ve ortamda sakin olun.  Kesinlikle sesinizi yükseltmeyin.

-Hicr-i İsmail Kabenin içi olarak kabul edilir. Orada mutlaka 2 rekat namaz kılın fakat tavaf esnasında Hicr-i İsmail’e girip namaz kılınmaz.

- Farz namaz ve abdest alma zorunluluğu dışında tavafınızı yarıda kesmeyin. Böyle bir durumda abdest tazeledikten veya farz namazın kılınmasından sonra kaldığınız yerden tavafınızı tamamlayın.

- Tavafınızı tamamladıktan sonra mümkünse İbrahim Makamına yakın bir yerde 2 rekat tavaf namazınızı kılın.

Şunu unutmayın; Rabbim size oraya ulaşmayı lütfetmiş, huzuruna kabul etmiş , artık O’nun misafirisiniz. Misafire ikram etmez miyiz, gönlünü hoş tutmaya çalışmaz mıyız? Rabbimiz ikram edenlerin en hayırlısı, cömertlerin en cömerti, nimet ve ikram sahibi değil midir? O halde bir kitaba bağlı kalmaya çalışmayın. İsteyin isteyebildiğiniz kadar O yüceler Yücesi’nden. Dua edin, tövbe edin, zikredin.

Umre, Medine ile dahi alakalı değildir. Umre Mekke ve Haremi Şerif ile alakalı bir ibadettir. Yaklaşmışken Medine’yi de ziyaret etme şerefine, saadetine erişmek amacıyla ,umre programına Mekke’yle birlikte Medine ziyareti eklenmiştir. 8gün Medine’de kalıp, 40 vakit namaz kılmanın sünnet olduğu görüşü birçok islam  alimine göre doğru değildir. Milyonlarca insan içinden size umre nasip olmuşken bu kıymetli  günleri Mekke ve Medine dışındaki şehirlerde ve çarşılarda geçirmek bir zayiattır. Mekke ve Medine’de saatler değil dakikalar bile hesapla harcanmalıyken çarşılara günler tahsis edilmesi esef vericidir. İşin ciddiyetini, umrenin mahiyetini çözememiş olmaktan kaynaklanmaktadır.