İletişim Bilgileriniz

Aşağıdaki formu doldurarak gönderin.

En kısa zamanda sizi arayalım.


Umre veya Hac yolculuğuna çıkmadan önce, eş, dost, komşu ve akrabaları ziyaret ederek helallik ve dualarını almak çok kıymetlidir. Her zaman yaptığımızdan daha özenli bir şekilde  vücut temizliği yapılır. Tırnaklar kesilir. Bıyıklar ve ve sakallar düzeltilir. Gusül abdesti alınır. Erkekler güzel kokular sürünür. Kadının dışardan farkedilebilecek, dikkat çekici koku sürmesi mekruhtur ama alkolsüz hafif kokular, terlemeyi önleyici roll onlar kullanması makbuldür.

 Erkekler dikişsiz iki parçadan oluşan ihram havlusu ile örtünürler. Ayakkabıları ve başlıklarını çıkartarak, arkadan topukları, önden de ayak parmaklarını açıkta bırakan bir ayakkabı veya terlik giyerler.

Kadınlar her zaman ki gibi giyinir. Mümkünse sade, şatafatsız giyinmelidirler.  (Tavaf esnasında kadınların yüzlerinin örtülü-peçeli olmaması gerekmektedir)

İhramlıyken  saat, gözlük, kulaklık, kemer kullanılabilir. Kerahat  vakti değilse iki rekat ihram namazı kılınır. Bu namazda biliniyorsa ilk rekatta Fatiha dan sonra ‘Kafirün’ ikinci rekatta Fatiha dan sonra  ‘İhlas’ suresi okunur. Ardından ‘Allah’ım! Niyet ettim umre yapmaya, umremi bana kolaylaştır ve benden kabul buyur denilerek niyet edilir ve Telbiye duası okunur.

Türkçesiyle de olsa Telbiye duasının ihram namazından sonra bir defa okunması farz, tekrarlanması sünnettir. İhram namazından sonra ihram yasakları başlar ve umre bitinceye kadar ( tavaf ve say tamamlanıp, erkekler traş oluncaya kadar- kadınlar şaçlarından küçük bir tutam kesinceye kadar) devam eder.

İhram Yasakları

İhram yasaklarından birini çiğnemek durumunda kalısanız mutlaka hocanızla görüşüp keffaretini ödeyin.

  • Şehevi duygular içeren davranışlar, şakalar- konuşmalar ve ilişkiye girmek.
  • Umre için niyet ettikten sonra, tırnak kesmek, saç – sakal tıraşı olmak, vücuttan kıl koparmak veya kesmek, saç sakal ve bıyıkları yağlamak, boyamak, saçlara jöle vb. şeyler sürmek, ruj kullanmak, vücuda veya ihram örtüsüne koku sürmek ve parfüm kullanmak yasaktır. ( umreye niyet etmeden önce koku-ter önleyici roll on kullanabilirsiniz ama dışarıdan hissedilecek parfüm kullanılmamalı)
  • Erkekler sadece ihram havlusu kullanabilir. Başı ve yüzü örtmek, eldiven, çorap, ayakkabı giymek ihramlı olunduğu sürece yasaktır. Hanımlar günlük kıyafetlerini kullanırlar. Ancak ihram süresince yüzlerini açık bulundururlar.
  • Harem bölgesinin (Mekke ve çevresinin) bitkilerini kesmek, koparmak. (Harem bölgesinin bitkilerini kesmek, koparmak ihramsız olanlar için de yasaktır.)
  • Uyumsuzluk, sabırsızlık, hoşgörü yoksunluğu , kavga etmek, küfürlü konuşma-şakalaşma, kötü söz ve davranışlarda bulunmak.
  • Sinek dahil olmak üzere canlı öldürmek…

İhramlı için şunlar yasak değildir: 

İhramlı kişinin banyo yapması, kokusuz sabun kullanması, diş fırçalaması, mecburiyet durumunda diş çektirmesi, kırılan tırnağı ve zarar veren bir kılı koparması, kan aldırması, iğne yaptırması, yara üzerine sargı sardırması, kol saati, yüzük ve bilezik takması, kemer kullanması, omuza çanta asması, yüzü ve başı örtmeden üzerine battaniye, pike ve benzeri şeyler alması,  erkeklerin palto ve benzeri giysileri giymeksizin omuzlarına  almaları yasak değildir.